Červen 2011

Tajný kruh - 1.kapitola

23. června 2011 v 18:52 | M!saa |  →blog&me
Na Cape Cod nemělo být takové horko a vlhko. To alespoň tvrdili v průvodci. Všechno
tu mělo být pohádkově dokonalé jako na Kamelotu.
Snad s vyjímkou, dodával průvodce jen tak mimochodem, škumpy jedovaté, klíšťat, mšic
a škeblí, ze kterých se vám zvedal žaludek, a spodních proudů ve zdánlivě poklidné vodě.
V knížce taky návštěvníky varovali před výlety na úzké poloostrovy kvůli přílivu, který se
mohl přihnat a odříznout je od břehu, ovšem Cassie by právě teď dala cokoliv za to, aby ji moře uvěznilo na nějakém skalnatém výběžku daleko v Atlantiku, jen kdyby Portia Bainbridgeová byla na druhém břehu.
Cassie se nikdy v životě necítila tak mizerně.
"…a můj druhý bratr, ten, co je v debatním týmu na Massachusettském technologickém
institutu a byl s nimi před dvěma roky na světovém debatním turnaji ve Skotsku…" říkala zrovna Portia. Cassie se přistihla, jak se jí znovu začínají klížit oči, a opět zničeně sklouzla do svého transu. Oba Portiini bratři studovali na stejné škole a byli děsivě dokonalí nejen ve všech činnostech, kde bylo potřeba namáhat mozek, ale také tělo. I samotná Portia byla děsivě dokonalá, i když se letos teprve chystala do předposledního ročníku na střední stejně jako Cassie. A jelikož nebyl Portiiným oblíbeným námětem k hovoru nikdo menší než ona sama, strávila většinu uplynulého měsíce tím, že Cassie zahrnovala informacemi o sobě a své rodině.

Secret Circle - kniha

23. června 2011 v 18:41 | M!saa |  →ostatní
U nás v Česku, dosud vyšel pouze první díl, tohoto románu s názvem Zasvěcení.

Pro Elišku - noty

22. června 2011 v 21:17 | M!saa


Dusičnany

22. června 2011 v 21:14 | M!saa |  →ostatní
DUSIČNAN DRASELNÝ - KNO3
-tvoří bezbarvé krystaly
-triviální názvy: sanytr, ledek (proto, že jeho rozpuštěním ve vodě se roztok silně ochlazuje draselný
-jedna ze složek střelného prachu asi 75% (další: síra 10%, dřevěné uhlí 15%)
-konzervace uzenin -) mají červenou barvu

DUSIČNAN SODNÝ - NaNO3
-triviální název: chilský ledek
-minulost: výroba HNO3
-ložiska: poušť Atacama
-využití: dusíkatá hnojiva, výroba kyseliny dusičné
-bezbarvý, bílý, šedý nebo lehce zbarvený do žluta nebo hněda, průhledný, skelně lesklý, štěpný
-snadno rozpustný ve vodě
-pod označením E 251 se hojně užívá v potravinářství jako konzervační přísada u masných výrobků
+zajímavost z historie:
Chilský ledek se zapsal do historie lodní dopravy. Původně byl v lodních dokladech uváděn pod všeobecným názvem "hnojivo", ale několik katastrof parníků, které ho převážely, vedly k tomu, že byl přesunut do kolonky "vysoce nebezpečný náklad", neboť se ukázalo, že hořící chilský ledek hašený směsí horké vody a páry (běžná praxe na parnících v případě požáru) má tendenci explodovat. Došlo dokonce k případům, že explodující parník zničil celé přístavní město a potopil několik okolo kotvících lodí.
DUSIČNAN STŘÍBRNÝ - AgNO3
-triviální název: pekelný kamínek
-vzniká reakcí stříbra s kyselinou dusičnou
-jediná sůl stříbra, rozpouštěcí se ve vodě
-má antiseptické vlastnosti
DUSIČNAN AMONNÝ - NH4NO3
-triviální název: ledek amonný( či amoniumnitrát)
-
využití: zemědělské hnojivo, dezinfekční prostředek vody, pyrotechnika

DUSIČNAN THORIČITÝ - (Th(NO3)4)
-radioaktivní a vysoce toxický
-silné oxidační účinky
-sloužil především pro výrobu punčošek do lamp
-dnes se používá k výrobě dalších sloučenin thoria
Dusičnany (ledky, nitráty) jsou soli kyseliny dusičné.
Rusko

22. června 2011 v 21:12 | M!saa |  →blog&me
RUSKO
-evropská část
Þ Východoevropská rovina
Þ azbuka
Þ MĚSTA:Petrohrad, Jaroslavov, Volgograd, Astrachaň, Kurst, Moskva, Kazaň
Þ ŘEKY:Volha-vodní elektrárny, Don, Pečora
Þ Pečora: č. uhlí; Kursk:ž.ruda; Kazaň:ropa, zemní plyn
Þ Povolží: chemictví, strojírenství
Þ Ural:bar. Kovy, žel. Ruda - hutnictví, těžké strojírenství
Þ J-černozemě; pšenice cukrová řepa, ovoce, zelenina, slunečnice, cukr, řepa
-asijská část
Þ Západosibiřská nížina-močály - Ob, Irtyš
Þ Bajkal - Lena
Þ Čukotka a Kamčatka - činné sopky - Ključevskaja
Þ Ojmjakon - nejchladnější místo na zemi po Antarktidě)
Þ tundra, trávy, mechy lišejníky, soby, modříny, břízy
Þ barevné kovy, ropa a zemní plyn
Þ Novosibirsk - železná ruda, černé uhlí
Þ Bažiny, zmrzlá půda
Þ ŘEKY: Kolima, Amur
Þ Norilsk - měď, nikl
Þ SZ Sibiř: ropa a zemní plyn
Þ transsibiřská magistrála
Þ diamanty, ložiska zlata

Kytovci

16. června 2011 v 10:24 | M!saa |  →ostatní
Kytovci
Říše: Živočichové
Kmen: Strunatci
Podkmen: Obratlovci
Třída: Savci
Řád: Kytovci
Kytovci jsou savci přizpůsobení životu ve vodě. Žijí většinou v mořích. Kůže na těle je bez srsti. Přední končetiny jsou přeměněny v ploutve. Zadní končetiny jsou zakrnělé. Ocasní ploutev je vodorovná a mohutná (ryby mají ocasní ploutev svislou). Mléčné žlázy jsou vyvinuté v jednom páru. Dýchají plícemi. Plíce jsou velké a zásoba vdechnutého vzduchu vystačí až na 1,5 hodinu. Ze smyslových ústrojí je dobře vyvinut sluch. Vydávají charakteristické zvuky, kterými se dorozumívají. Samice rodí jedno mládě. Jsou teplokrevní. Rodí živá mláďata a kojí je vlastním mlékem. Kytovci mají společné předky se sudokopytníky. Jejich nejbližšími příbuznými jsou pravděpodobně hroši. Jsou rozděleni na další podřády - ozubení
- kosticovci
Dýchání
Jelikož jsou kytovci savci, potřebují ke svému životu dýchat vzduch. Kvůli tomu jsou nuceni vyplavat na povrch a vydechnout oxid uhličitý a nadechnout se čerstvého vzduchu. Přirozeně nemohou dýchat pod vodou, takže když se potopí, tak svalový stah uzavře dýchací otvory (nozdry), které zůstanou uzavřené, než se znovu vynoří na hladinu.
Ozubení - obecně
Mají zuby. Ozubení jsou aktivní lovci, krmí se rybami, chobotnicemi a někdy mořskými savci. Ozubení mají jednu nozdru na temeni hlavy (zatímco kosticovci mají dvě). Zuby se mezi druhy značně liší. Může jich být spousta, jako u některých delfínů, kteří mají v tlamě více než 100 zubů. Ne všechny druhy používají své zuby ke krmení. Například vorvaňovití používají své zuby k předvádění se a k agresivním útokům. Většina ozubených plave svižně. Menší druhy se občas svezou na vlnách, vyvolaných projíždějící lodí. Delfíni jsou známi svými akrobatickými výskoky z vody.
Ozubení kytovci používají při pohybu pro orientaci podobný systém jako netopýři. Vysílají pro nás neslyšitelné (ultrazvukové) signály. Odražené signály přijímají a pomocí nich dokážou rozlišit velikost, tvar i kvalitu předmětu. Proto mohou v delfináriích delfíni snadno nalézat předměty vhozené do vody a nosit je ošetřovateli, proplouvat různé kruhy a vyhýbat se překážkám.

Kosticovci - obecně
Rozlišující prvek mezi ozubenými a tímto podřádem je ten, že kosticovci mají v horní čelisti místo zubů dvě řady desek, tzv. kostice, kterými filtrují kořist z vody. Zuby jsou přítomny pouze v zárodečné fázi.
Nejnápadnější na kosticovcích je jejich velikost, jsou ještě větší než ozubení kytovci. Samičky jsou větší než samci. Jsou to zdaleka největší žijící živočichové. Mají dva dýchací otvory, což způsobuje: výdech tvoří fontánku ve tvaru písmene V.
Tento podřád zahrnuje čtrnáct druhů ve čtyřech čeledích.

Healthy Lifestyle

16. června 2011 v 10:19 | M!saa |  →blog&me
Je tam asi hodně chyb, ale pro inspiraci např. postačí :)
HEALTHY LIFESTYLE
This is a lifestyle based on healthy, balanced diet, sports, outings, active leisure time.
Basic points:
  • Eating vitamins and healthy food
  • Sporting
  • Drinking
  • Hygiene
  • Sleeping
Eating vitamins and healthy food
It's very important to eat only some healthy food, because if we eat a lot of unhealthy food we will be fat or ill and it doesn't satisfies the conditions of healthy lifestyle. Sometimes we can eat unhealthy food (sweets, chocolate or fat and fried meal) it's good, but don't every day. For breakfast is good, to eat cereals and for drink is good tea or cacao. Breakfast is very important for all day so we must eat morning. For good growth and bone is vitamin D, he is in eggs, butter. For health is good vitamin C, he's in fruits and vegetables (lemon, potato, pepper). Other important food is meat; the bests are chicken or fish meat.
If we have some allergy or want to be fit and health, we can eat vitamins. It's good to our organism, but don't eat this a lot!
Sporting
Sport and movement should be to our lives. Along with healthy school menus, we care about good condition. When we sport it help to have good figure. But if we practice once a week and then we eat fat meal or drink for example beer, it's for nothing. If we want to lose weight is ideal exertion three times per week for sixty minutes.
Drinking
Another important point for a healthy lifestyle is drinking. Drinkable mode is extremely important for the healthy functioning of the organism. Every day we should drink about 2-3 liters of fluid, the best is moderately mineralized water without bubbles. When we sport, we should drink every 10 minutes.
Hygiene
We should have a shower every day. And our hands we should wash when we return home from school or some other places, because otherwise we get the flu or other disease. Handshake is one of the most common ways of how flu viruses spread. Hygiene is also a teeth cleaning. We should clean teeth every day, 3 minutes, in the morning and evening.
Sleeping
We need about 8-10 hours of sleep each night. Important is go to bed t the same time, it helps to create a sleep routine. We shouldn't sleep during the day, because in the evening we won't want to sleep. When we go to bed, in the room should close curtains and turn off the TV, computer or radio.

Black eyed peas - in English

16. června 2011 v 10:15 | M!saa
Moje tvroba, ale je to volně ke stažení, kdyby někdo potřeboval :)
Black eyed peas
It all began in 1992 in Los Angeles. It was group composed of William, Eazy-E, apl.de.ap and Taboo. They didn't make any CD (officially) just sang for joy. Unfortunately in 1995 Eazy-E died of AIDS. The group took a break. In 1998 they released their first CD titled "Behind the Front. Changeover occurred in 2002 when they added singer Fergie, who had failed with her ​​girl band.
In 2003 they released their first album with Fergie - Elephunk. Funk-pop-hip-hop CD also includes a huge hit "Where Is the Love?" Other megahits were:" Hey mama", "Shut up" and "Let's get it started" (original version was "Let's get retarded", but TV and radio refused to broadcast it). Album "Elephunk" has sold over 10 million copies and in Czech and Slovakia is platinum.
In 2005 they released album "Monkey Business", which contains hits like "Don't Phunk with My Heart", "Pump it" (this song was heard in the movie "Taxi 4") or "My humps". In December 2005, went to the "European Tour."
The group's fifth studio album, The E.N.D. ("The Energy Never Dies"), was released on June, 2009. The first single was "Boom Boom Pow". The single sold 465,000 downloads in first week on iTunes. The E.N.D. was the 7th best-selling album of 2009 in the U.S. After the release of The E.N.D., the Black Eyed Peas released "I Gotta Feeling" as the official second single from the album. It was produced by David Guetta. In September 2009, the group embarked on The E.N.D. World Tour. During the E.N.D. World tour they visited the Czech Republic in May 2010. It was for the first time.
On June, 2010, the band confirmed that they were working on a new album in an interview for The Big Issue. The album was described as a sequel to The E.N.D. Will.i.am announced that the new album, which "symbolizes growth, new beginnings and starts a fresh new perspective", would be titled The Beginning. The album was released on November, 2010. The album's first single is called "The Time (Dirty Bit)". The album's second single, "Just Can't Get Enough", was released in February, 2011. The music video was released in March, 2011 and it was filmed in Tokyo, one week before the earthquake and the tsunami.

Jehlan

16. června 2011 v 10:10 | M!saa |  →ostatní
Jehlan
Pravidelný čtyřboký jehlan
-má čtvercovou podstavu a přímka procházjící hlavním vrcholem a průsečíkem úhlopříček podstavy je k oběma úhlopříčkám kolmá
Stěnová výška
-je ta výška vs trojúhelníku tvořícího boční stěnu, která vychází z hlavního vrcholu jehlanu
Povrch jehlanu
-je součet obsahů všech jeho stran
-obsah pláště se rovná součtu obsahů všech trojúhelníků, které tvoří boční stěny jehlanu
S=Sp+Spl
Sp... obsah podstavy - čtverec=a2, obdélník=a.b, šestiúhelník=6.(a.va/2), ...
Spl...obsah pláště - trojúhelníky 4(a.va/2)
Objem jehlanu
V=Sp.vt/3
Sp - obsah pláště - trojúhelníky 4(a.va/2)
vt - tělesová výška

Tak co dál..

16. června 2011 v 9:38 | M!saa |  →blog&me
Ahoj, asi se zas vrátím k blogu, jen nevím nad jakým tématem. Moc lidí sem už nechodí, ale ani se nedivim když tu nic neni :D Nechce se mi blog rušit když už ho mám tak dlouho, asi se budu věnovat seriálům ze stanice The CW (konkrétně Gossip girl, The vampire diaries and The secret circle) a škole, budu sem přidávat různé referáty a poznámky ke stažení, snad se dostanu zas mezí oblíbené :) Ahoj, jdu vytvořit nějaký dess :))